Seattle Summer Spiel

Granite Curling Club of Seattle

June 10-12, 2011 - Completed

Open Spiel, 32 team limit, Friday night draws at 6:00, 8:15 and 10:30pm

Teams - 32

Team Name From Members W L Position
Steven Demlow granite Steven Demlow, david booth, Ari, Mark Brattin 5 0 Winner
Duane Rutan Granite Andy Jukich, Mike Schneeberger, Jeff Erickson, Duane Rutan 4 1 Finalist
Rui Nakagawa Granite curling club Rui Nakagawa, kana johnson, leon nakagawa, Tom Violette 4 1 B Winner
King's Court The Granite Brady Clark, El Guz, Nickname, Cobbs 5 1 C Winner
David Cornfield GCC - Seattle Wes Johnson, Richard Maskell, David Cornfield, Steve Lundeen 3 1 A Semi-Finalist
Swanson Campbell River Eileen Swanson, Al Wall, Susanne Grundison, James Pleasants 3 1 A Semi-Finalist
Fearless Finches SFBACC Lyle Sieg, Gabrielle Coleman, Stephen Marschall, Richard Lazarowich 3 2 B Finalist
Thibodeaux GCC Bob Thibodeaux, Bob Mcauley, John Henthorn, Kevin Barrans 4 2 C Finalist
Doug Schaak Evergreen Doug Schaak, Stuart Beck, Peter Sommer, Chris Rimple 2 1  
Shelby Sweet GCC Shelby Sweet, Kate Lawson, Nikki Lorvick, Christine Donnan 2 1  
Sean Ramsay Vancouver CC Sean Ramsay*, Chris Faa*, Leanne Kearns, Erin Ritchie 2 1  
Zack v2   Zack v2, Chris Knight, Grann Steele 2 1  
Dave Longbrake GCC Dave Longbrake, Drew Stillman, Chris Seaman, Chris Parsons 3 2  
Jake Vukich   Jake Vukich, Evan McCauley, Kyle Lorvick, Luc Violette 2 2  
Sharon Vukich Granite Miranda Heaslip, Sharon Vukich, Pinar Filibeli 2 2  
Keith Schreiber Granite Keith Schreiber, Colleen Richardson, Brittney Bollay, Benn Bollay 2 2  
Connolly The Granite Patt Conn, M Tomm, Rye Dunn, Mike Blackard 2 2  
Pahl GCC Darryl Pahl, Vic Lemecha, Ian Sawers, Larry Weir 2 2  
Rob Simpson Granite Rob Simpson, Greg Scott, Ryan Gammon, Tim Sehn 2 3  
Andrew Ernst GCC Andrew Ernst, Jennifer Westhagen, Mac Guy, Em Good 1 2  
Ken Giesbers GCC Ray Melton, Ken Giesbers, Tom Nance, Ken Mabbatt 1 2  
Ethan Bradford Granite Charlie Smith, Michael W. Babcock, Ethan Bradford, Laurestine Bradford 1 2  
Colin Rittgers Chicago Colin Rittgers, Michele Rittgers, Jon Ikegami, Kris Ikegami, Coach El Tilker 1 2  
Texas Dallas/Fort Worth Chris Alt, Krystal Kulka, Steve Walton, Shana Healer 1 2  
Sarah Wolfe Royal City CC Sarah Wolfe, Don McPhee, Kurt Kerkovius, Rosemary Hogg 1 2  
Higgin's Dogs The Granite T.C. Bromeister, Jonny "Rick" Wright, Jeremy Quayle Higgins III, Red Ferrari Lehto, ROBIN 1 Bret, Zach Radmer Salad 1 3  
Coull Curl San Diego Adam Endicott, Mark Dossett, John Phillips, Jesse Coull 0 3  
Windy City Sweepers ECC/GCC Art Placek, Kathy Placek, Phil Placek, Jun Kamata 0 3  
Team Aoki Denver Sam Provorse, Brandon Reich-Sweet, Scott Bleiweis, Derek Aoki 0 3  
McGrath GCC Katie McGrath, Jonathan Updegrove, Jerrod Bickler, Grann Steele 0 3  
C-Squared, c^2 Granite Cindy Garzina, Cathie Tomlinson, Carolyn Garzina-Ulus, Cori Tomlinson 0 3  
Will Chen GCC Dani Thibodeaux, Sasha, Will Chen, Daniel Shih 0 3